Irány Peking II
2007.04.27. 18:42
04.26. - A Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Edzők Társasága országos konferenciát rendezett.
A TF aulájában sorra került tanácskozáson Elbert Gábor szakállamtitkár köszöntőjét és Molnár Zoltán MOB ügyvezető igazgató, pekingi csapatvezető előadását már ismertettük. Ezúttal a további három előadásról számolunk be.
Profi elvárás – amatőr lehetőségek
Kator Miklós főorvos, a birkózó válogatott keretorvosa tanácsait és javaslatait foglalta össze.
- A hosszú, kilenc-tíz órás repülőút során gondoskodni kell arról, hogy lehetőleg mindenki kényelmesen utazzon. A repülőút közben figyelni kell a megfelelő folyadék és étel fogyasztásra.
- A kínai emberek életét más kultúra, más szokások jellemzik, amihez az olimpikonoknak is alkalmazkodniuk kell. A gyorsabb, európai életritmus után meg kell szokni a lassúbb, körülményesebb ügyintézést, ami például a kérések teljesítésére vonatkozik.
- A hat és kilenc emeletes házakban történő elhelyezés lakótelepekhez hasonlítható. A magyarok egy-két épületben történő elhelyezése erősítheti a csapatszellemet. Az épületeket feltétlenül fel kell dekorálni, feliratokkal, zászlókkal jelezni kell nemzeti identításunkat.
- Az aklimatizáció a tapasztalatok és a mérések szerit különböző időt vehet igénybe. A fizikai 2–8 napra, a mentális 2–16 napra, a szexus 10–14 napra tehető. Gondoskodni kell az orvosi ellátáshoz szükséges technikai felszerelésekről, elsősorban fizikoterápiás készülékekről.
- Az étkezés, és folyadék fogyasztás különös figyelmet igényel. Már itthon is forgalmazzák a Kagun ásványvizet, amelyhez azonban hozzá kell szoktatni az olimpikonokat.
- A remélt jó szerepléshez a csapat egységének megteremtése szükséges. Ennek előfeltétele a győzni akarástól fűtött, kellő motiváció. A motiváltságot, akaraterőt azonban csökkentheti, ha az olimpiai kerettagok a Wesselényi alapítványtól például csak április utolsó napjaiban kapták meg az első három havi ösztöndíjukat. S a keretek egészségügyi csoportjának tagjaival erre az évre még nem kötötték meg a szerződéseket.
A legnagyobb ellenfél az időjárás
Kiss László, az úszó válogatott szövetségi kapitánya az aklimatizációról beszélt.
- Az úszó és tornaversenyek döntőit helyi idő szerint délelőtt tíz órakor kezdik. Az amerikai televízió követelésére - a nemzetközi tiltakozás ellenére. Ez azt jelenti, hogy a versenyzőknek hajnalban, legalább négy-öt óra között kell felkelni, hogy a könnyű reggeli, s a szükséges bemelegítő és gimnasztika után jó erőben rajtkőre tudjanak állni. Erre az olimpia előtti utolsó hat hónapban már itthon is fel kell készülni, az edzésbeosztás során ehhez alkalmazkodni kell.
- Az elhelyezés Athénhez hasonló, házakban történik, de kényelmesebbnek tűnik. Az egy helyben történő elhelyezés előnyeit igyekezni kell kihasználni.
- A statisztikák szerint augusztus, a csapatédkos hónapok egyike. Több a felhő, mint a napsütés. Legmagasabb hőmérséklet 39 fok, de estére sem hűl le a levegő 19–20 fok alá. A páratartalom olykor nyolcvan százalékos. A napot is alig lehet látni. Végül kínai nyelvtudását igazolva így köszönt el: nyiha... azaz jó napot.
Mérei László, az atlétikai Szövetség szakmai igazgatója a múlt évi junior világbajnokság tapasztalatait foglalta össze.
- Az olimpiai résztvevők legnagyobb ellenfele az időjárás lehet. Az augusztusi átlagos hőmérséklet 29 fok, az átlagos páratartalom 59 százalék, fullasztó a hőség.
- Az időjárás viszontagságai ellen esernyővel, és egyben napernyővel, napszemüveggel kell védekezni. Elengedhetetlenül fontos a megfelelő szellős ruházat. A hűtött, ellenőrzött ital és a megfelelő étrend.
- A remélt jó szereplés alapfeltétele a megfelelő orvosi háttér, s az ehhez kapcsolódó fegyelmezett viselkedés, a körülményekhez való alkalmazkodás. A szakembereknek, hivatalos kisérőknek minden tekintetben jó példával kell előljárniuk. Az országos konferencián elhangzottak sok hasznos tanáccsal, javaslattal szolgáltak. Folytatása következik.
forrás: www.mob.hu
|